Odhad nemovitostí

  • Potřebujete realitní odhad nemovitosti k dědickému řízení? Neváhejte mě kontaktovat. Cena je 1.000kč nebo zdarma pokud mi svěříte nemovitost do prodeje.

    Chcete vyklidit nemovitost a nevíte kolik by Vás to stálo? Opět mě kontaktujte. Zařídím vyklizení za nejnižší cenu, nebo i zdarma pokud mi svěříte nemovitost do prodeje.

  • K realitnímu odhadu ceny nemovitosti využívám svoje zkušenosti, znalost lokality a cenové mapy. Dále používám tzv. srovnávací metodu – kdy vypočítanou cenu nemovitosti porovnávám s cenami podobných objektů, které se nacházejí ve stejném čase a lokalitě.

Od čeho se cena nemovitosti odvíjí?

Jak je možné, že někteří prodejci nabízejí byt o dispozici 3+1 za 4 miliony a jiní si za stejně řešenou nemovitost nebojí říct i o 3 miliony více? Kromě situace na trhu jako takové, kdy se ceny nemovitostí odvíjejí podle nabídky a poptávky, hraje důležitou roli i celá řada dalších faktorů.

Zásadní roli hraje výměra v m2, kdy obvykle platí základní pravidlo, že čím prostornější nemovitost, tím vyšší cena. Do výměry se přitom nepočítají jen samotné obytné pokoje, ale také terasa, lodžie i balkon. Cena za m2 však bývá oproti interiéru zhruba dvakrát nižší. V případě rodinného domu je pak samozřejmě nutné počítat i se zahradou či jinými pozemky, které k nemovitosti náleží.

Dalším faktorem, který může s cenami nemovitostí zamávat, je dispozice. Zájemci zpravidla preferují neprůchozí pokoje, toaletu oddělenou od koupelny i kuchyňský kout v obývacím pokoji. V neposlední řadě je důležitý i celkový stav nemovitosti. Kromě jejího stáří a použitých materiálů rozhoduje také:

  • stav elektroinstalace,
  • stav oken,
  • způsob vytápění,
  • případná rekonstrukce.

Co si prodejci či kupující mnohdy zprvu neuvědomují, je to, jak velký vliv může mít na cenu bytu či domu lokalita, ve které se nachází. Konkrétně se zohledňuje hlavně:

    • dopravní dostupnost (byty u metra a tramvaje mohou být o 10–15 % dražší),
    • občanská vybavenost (obchody, školy, úřady, parky, dětská hřiště),
    • územní plán a chystané projekty.

Odhad ceny bytu

Výše popsané informace platí víceméně jak při odhadu ceny bytu, tak rodinného domu. V případě prvního ze zmíněných je ale třeba myslet na pár dalších specifik, která mohou s cenou výrazně zahýbat. V první řadě hraje důležitou roli vlastnictví tohoto bytu. Družstevní byty se totiž obecně prodávají o 10–20 % levněji než byty v osobním vlastnictví.

Rozdíl v prodejní ceně je pak patrný také mezi panelovými a cihlovými domy, kdy se první ze zmíněných stále prodávají za výrazně nižší ceny (až o 20 %). Hodnotu pak může ještě snížit umakartové jádro bytu či starší elektroinstalace. V neposlední řadě záleží rovněž na umístění bytu, kdy ty jižně orientované mají oproti těm severním značnou výhodu, a to zhruba 5 % ceny.

Důležité je také patro, ve kterém se byt nachází, přičemž obecně platí pravidlo, že nejnižší cenu mají ty přízemní. Co se týče ostatních bytů, tam je cena vyrovnaná, tedy v případě, že se v domě nachází výtah. Výjimku pak mohou představovat podkrovní byty, které mohou být v některých případech předělány do luxusních apartmánů, pak samozřejmě stoupá i jejich cena.

Na cenu bytu může mít v neposlední řadě vliv také stav společných prostor panelákového či cihlového domu, ale také třeba stav fasády (zateplení), oken i střechy.